Ritka és értékes 11. századi ezüstpénzzel gazdagodott a szekszárdi Wosinsky Mór Megyei Múzeum. Az érmét Csikós Zoltán találta a Tolna megyei Várdomb község határában, a középkori Kesztölc mezőváros területén.
Előlapján és hátlapján szimbólumok jelennek meg
Az érmét az 1046 és 1066 között uralkodó III. Harald Sigurdsson norvég király verette Nidarnesben. Az érme címlete penning, ami a korabeli magyar denár címletnek felel meg, súlya kevesebb, mint 1 gramm, átmérője 17 mm. A tárgy tisztítása még nem történt meg, de előlapján így is jól látható egy úgynevezett triquetra (szó szerint: háromszög; ősi szimbólum, itt a Szentháromságra utal) – három, egymást átfedő ívből álló háromszögű jelkép –, hátlapján pedig egy kettős vonalú kereszt, a keresztszárak között két mezőben három-három pont.
Az érme különlegességét jelzi, hogy Magyarország területéről egyelőre nem ismerünk másik 11. századi norvég, sőt semmilyen skandináv származású érmét. Szintén a ritkasága mellett szól, hogy a hasonló példányok árveréseken kiemelkedően magas áron szokott elkelni.
Kép: Retkes Tamás