A Magyar Államvasutak Zrt-vel és a társszervekkel közösen tartotta meg katasztrófa-felszámolási együttműködési gyakorlatát a Tolna Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság. A gyakorlatot a bátaszéki MÁV Pályaudvar által biztosított helyszínen bonyolították le.

Vasútállomáson szabálytalanul végzett tolatási munka következtében elgurult egy vasúti tartálykocsi, majd nekiütközött egy, az útját keresztező vasúti átjárón figyelmetlenül áthajtó elektromos személyautónak. 


Az elszabadult tartályvagon a személyautót a csonka vágányon mozdonyra várakozó személyszállító vagonjának préselte. A baleset következtében a személygépkocsi súlyos sérüléseket szenvedett vezetője az utastérbe szorult, a személyszállító vagon egyik forgózsámolya leugrott a sínpárról, az utasok közül ketten könnyebben megsérültek. Az elektromos gépkocsi akkupakkjában a fizikai roncsolódás következtében egy vissza nem fordítható termikus bomlási folyamat indult meg, míg a szállított veszélyes áru a vasúti tartályvagon egyik zárószerelvényénél szivárogni kezdett. 



Az október 17-én délelőtt megtartott gyakorlaton a készenléti állománnyal és a meghívott vendégekkel együtt több mint százhetvenen vettek részt. A BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság, a Magyar Államvasutak Zrt., a MÁV-START Zrt., a Tolna Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság, a Tolna vármegyei és a működési terület szerint érintett Bács-Kiskun és Baranya vármegyei tűzoltóegységek, a Magyar Vöröskereszt, az Országos Mentőszolgálat, továbbá a rendőrség közös gyakorlatába sérülteket alakító diákokat is bevontak.


A vasúti közlekedés, személyszállítás terén bekövetkezett balesetek felszámolása speciális felkészültséget és a felszámolásban résztvevő szervezetek szoros együttműködését igényli. A gyakorlat célja az volt, hogy a forgatókönyv szerinti káresemény következményeinek felszámolásában résztvevő szervezetek és szolgáltatók hatékonyabban hajthassák végre feladataikat, valamint együttműködésüket hatékonyabbá tegyék.

A gyakorlaton jelenlévők egy összehangolt beavatkozás különböző mozzanatait tekinthették meg a riasztástól a tűzoltóegységek beavatkozásáig – életmentés, műszaki mentés, veszélyes anyag mentesítésével kapcsolatos teendők, oltólándzsa használata –, valamint élőben követhették a sérültek osztályozását és orvosi ellátását, illetve a MÁV csoport egységeinek vontatási, valamint műszaki mentési feladatait.

Fülep Zoltán tűzoltó dandártábornok, a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság országos tűzoltósági főfelügyelője a gyakorlat befejeztével a résztvevő egységekkel közösen értékelte a látottakat.

(Fotó: Tolna VMKI)