Április 1-jén indul a tavi viharjelzési szezon a Balatonon, a Velencei- és a Tisza-tavon. Az április 1-jén kezdődő tavi viharjelzési szezon október 31-éig tart.
Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság közölte, hogy a Balatonon, a Velencei- és a Tisza-tavon működtet viharjelző állomásokat, a Fertő tavi viharjelző pontok közül egy van magyar oldalon, ez jelenleg felújítás miatt nem üzemel.
A viharjelző rendszer évről évre százezrek kikapcsolódását teszi biztonságosabbá.
A viharjelző pontok villogó sárga fényjelzéssel jelzik, ha erős szélre, viharra kell számítani. A szél erősségétől függ, hogy milyen viharjelzést ad a rendszer: ha nincs viharjelzés, nem működnek a lámpák, elsőfokú viharjelzés esetén percenként 45 felvillanás jelzi a veszélyt, és ilyenkor csak a parttól számított 500 méteren belül szabad a vízben tartózkodni. Másodfokú viharjelzés esetén a lámpák percenként 90-szer villannak fel és ilyenkor tilos a vízben tartózkodni.
A katasztrófavédelem a Balatonon 36 part menti és három tóközepi viharjelző lámpát működtet, ezek kiegészülnek 15 mobil viharjelző lámpával, amelyek a strandokon kapnak helyet, a Balatonon tehát összesen 55 viharjelző lámpa van. Ennek köszönhetően egy adott pontról legalább hármat is lehet látni. A Velencei-tónál négy, a Tisza-tónál öt, a Fertő tónál pedig 11 viharjelző lámpa van, ebből egy van a magyar oldalon.
Nemcsak a tóparton, hanem online is lehet tájékozódni a viharjelzés aktuális állapotáról, a katasztrófavédelem honlapján, valamint a Tavihar alkalmazáson.
(Fotó: csodalatosbalaton.hu)