Cikkünk frissítése óta eltelt 11 hónap, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Tavaly 24 alkalommal riasztották a tűzoltókat ilyen jellegű tűz miatt. Összesen 21 településen csaptak fel a lángok, vagy izzott be a tökéletlen égéstermék a kéményekben. 

Tavaly, a fűtésszezon kezdetétől számítva 9 esetben vonultak kéménytüzekhez a vármegyei tűzoltóegységek.

Az adventi időszak közepén például Szakcson, a Kossuth utcában kellett megelőzni a tragédiát. A tűzeset helyszínére a dombóvári hivatásos tűzoltókat riasztották, akik eltávolították az éghető anyagot a kazánból, továbbá felhívták az ott lakók figyelmét, hogy a tüzelőberendezést és a kéményt ne használják. A lakóépület fűtése alternatív módon megoldható.

Lerakódott korom izzott egy családi ház saválló kéményében az újév első napján Bogyiszlón, a József Attila utcában. A tolnai önkormányzati tűzoltók eltávolították az éghető anyagot a tüzelőberendezésből. Nem használhatták a fűtőberendezést a kéményseprők kiérkezéséig.

A fűtőeszközöket évente egyszer érdemes ellenőriztetni, és ha szükséges, kitisztíttatni

A fűtőeszközök telepítését bízzuk szakemberre, a karbantartásuknál pedig mindig kövessük a gyártói utasításokat. Az épített fűtőeszközök: kandallók, kályhák építését és karbantartását is megfelelő végzettségű szakemberrel végeztessük. 

A kémények ellenőrzését és tisztítását magánszemélyeknek ingyen végzik a kéményseprők, viszont a családi házakban élőknek időpontot kell foglalniuk. 

Aki fával vagy egyéb szilárd tüzelővel fűt, annak évente, aki pedig gázzal, annak kétévente érdemes igénybe vennie az ingyenes kéményellenőrzést. 
Azoknak, akik most szeretnék ellenőriztetni a kéményüket, előfordulhat, hogy várniuk kell. Vármegyénkben nagyságrendileg két hét a várakozási idő a megrendeléstől számítva.

Ne feledd!

Ahol fával fűtenek, ott a lakástüzek megelőzése érdekében tartsák távol a tüzelőt és egyéb éghető anyagokat a fűtőeszköztől. A kipattanó szikrák ellen használjanak szikrafogót. 

Kerüljék a nedves, kezelt fával, szeméttel fűtést, mert ezek fokozzák a kéményben a korom és kátrány lerakódását. 

A kémény falán lerakódó korom- és kátrányréteg – ha nem távolítják el – meg fog gyulladni, és a tűz könnyen átterjedhet a ház tetőszerkezetére is. 

2020-ban 30, 2021-ben 22, 2022-ben 30, míg tavaly 24 alkalommal keletkezett kéménytűz Tolna vármegyében.

„Ki az ön kéményseprője”

Ezt a kemenysepres.katasztrofavedelem.hu  weboldalon fogod megtalálni. Ha a katasztrófavédelem ellátási területén élünk, időpontot ugyanezen a felületen lehet foglalni az online ügyintézés – időpontfoglalás felületen. Ha valaki jobban szereti a telefonos ügyintézést, a 1818-as telefonszámot hívja. A telefonos menüben a 9-es, majd 1-es nyomógombot kell megnyomni. 

(fotó: kemenysepres.katasztrofavedelem.hu)