A négy védekező települést a vízügyi műszaki szakirányítók mellett négy katasztrófavédelmi összekötő segíti. A védekezés koordinálása érdekében a Tolna Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság a nap 24 órájában operatív törzset működtet.


Az önkormányzati védvonalakon az Igazgatóság támogatást nyújt a szükséges eszközök biztosításában, a logisztikai és a védekezési feladatok végrehajtásában, valamint irányításában. Mindezek mellett Tolna vármegye hivatásos tűzoltó-parancsokságai is áttértek a 24/24 órás szolgálati rendre, hogy a mentő- és tűzvédelem ellátása mellett egy-egy szolgálati csoport kizárólag az árvíz elleni védekezésben teljesítsen szolgálatot.


2024. szeptember 19-én a Tolna Vármegyei Területi Védelmi Bizottság a Dunán levonuló árvíz miatt rendkívüli ülést tartott Szekszárdon, a Vármegyeházán.


Az értekezleten Dr. Balázs Gábor tűzoltó dandártábornok, vármegyei igazgató beszámolt az árvízzel kapcsolatban eddig elvégzett és várható feladatokról.



Tolna vármegyében négy önkormányzat mintegy 2500 méternyi szakaszon épített ki ideiglenes védműveket az azonosított kockázati helyszíneken. Dunaföldvár, Paks és Báta település polgármestere II. fokú, míg Madocsa polgármestere I. fokú árvízvédelmi készültséget rendelt el.


Szeptember 19-én a védekezésben összesen 183 fő vett részt. A Tolna Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság a hivatásos tűzoltókkal együtt 75-en, a vízügyi szakemberek 26-an, önkormányzati közfoglalkoztatottak 18-an, önkéntes lakosok 62-en, míg önkéntes tűzoltók részéről 2-en vettek részt a védekezési munkálatokban.

A csütörtöki napon összesen 10.600 homokzsák került deponizálásra és/vagy felhasználásra, 12 erő- és szállítógép, továbbá 3 egyéb technikai eszköz került bevetésre.

Fotó: Tolna VMKI