A mai Fadd középkori előzményének tekinthető lelőhelyről műszeres leletfelderítéssel előkerült apró, ezüstből készült csegely (négyzet alakú érme) a hónap műtárgya a Wosinsky Mór Megyei Múzeumban.

Ezt ábrázolja az érme

Előlapján Ézsaiás próféta balra forduló mellképe látható hegyes szakállal, frígiai sapkában. A körirat: ECCE.CONCIPIET.E.VII.1551. A szöveg szintén az ószövetségi prófétához kapcsolódik, hiszen Ézsaiás könyve 7. fejezetének 14. versére utal. Az érme hátlapján a négyzet sarkára állított, a beteljesült jóslatot ábrázoló kép egyértelműen összefügg az előlappal. Itt a Szent Családot látjuk négyoszlopos, boltíves teremben. A gyermek Krisztus a földre tett drapérián fekszik, arccal a Szűz felé, a térdeplő Mária és József között, a háttérben táj (a méretből adódóan kissé elnagyoltan) állatokkal, pásztorral a domboldalon. Az oszlopokon kívül egy-egy alak található (angyalok vagy pásztorok), a bal oldali kifelé fordulva térdel, a jobb oldali befelé fordulva áll. Legalul hatlevelű rozetta.

Az érme jelzés nélküli, de a kidolgozás minősége és a párhuzamok alapján valószínűleg Füssel Kristóf (Christof Füssl/Fueszl) verte Körmöcbányán, az évszám szerint 1551-ben.

Képek: Retkes Tamás