Jól tudják ezt a szekszárdi szőlősgazdák! A mustgázmérgezés veszélyeire hívta fel a figyelmet a Tolna Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság.
Már háton a puttony
Tolna megyében számos helyen már zajlik a szüret, amivel kezdetét vette a borkészítés időszaka, melynek jellemző veszélyforrása a köznyelvben csak mustgáznak nevezett szén-dioxid. A Tolna Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság és a Mentőszolgálat Bősz Adriánnal, a Szekszárdi Borvidéki Tanács elnökével közösen, a házigazda borász Várdombon található birtokán a mustgázmérgezések megelőzésének lehetőségeire hívta fel a figyelmet.
Dr. Balázs Gábor tű. ezredes, megyei igazgató a mérgezések megelőzésének lehetőségeit sorolta, kiemelte a beavatkozó készenléti állomány feladatit. Tisztában van a helyi szokásokkal, hagyományokkal. Az igazgató szerint a mustgázmérgezés veszélye leginkább a kistermelőket fenyegeti, mivel ők nem rendelkeznek a nagyüzemekben működő megfelelő biztonsági háttérrel. Mindenkit óva intett attól, hogy az óvintézkedések megtétele nélkül egy percre is lemerészkedjen a pincébe.
Az ezredes az elmúlt 5 év statisztikáját osztotta meg a jelenlévőkkel, amelyben egy alkalommal halálos áldozatot is szedett a mustgáz.
A Tanács elnöke személyes tapasztalatáról számolt be
A szekszárdi születésű Bősz Adrián, a Szekszárdi Borvidéki Tanács elnöke már gyermekként kapcsolatba került a szőlőművelés mesterségével. Személyes tapasztalatait osztotta meg a sajtó képviselőivel. Elmondta, hogy hogy évekkel ezelőtt ő maga is megtapasztalta a mustgáz alattomosságát, amikor a feldolgozó épületrészhez közel eső helyiségben vette észre magán, hogy egyre fáradtabb, álmosabb, kevésbé megy gördülékenyen a munka, majd csak később, a szabad levegőre távozva szűntek meg a tünetek.
Hirtné Illés Katalin, Tamási Önkéntes Tűzoltó Egyesület elnöke az önkéntes egységek munkáját mutatta be. Kiemelte az önkéntesek legnagyobb erősségét: a kiváló helyismeretet. Kis-Nagy Gyula, a Szekszárdi Mentőállomás vezetője, több mint 20 év tapasztalattal a háta mögött életszerű, hasznos információkkal tájékoztatta a sajtótájékoztató résztvevőit a mustgázmérgezés estén a teendőkkel kapcsolatban. A mustgáz, azaz az oxigénhiányos állapot élettani hatásaira igyekezett felhívni a figyelmet. Melyek az első tünetek, amelyek észlelésénél pillanatokon belül a friss levegőre kell igyekeznünk. A gyertya használatának alkalmával is megfelelő körültekintéssel legyünk, ugyanis azok sok esetben hamis biztonságérzetet nyújthatnak.
Életszerű szimuláció
A sajtótájékoztató a Szekszárdi Hivatásos Tűzoltó-parancsnokság tűzoltóinak és a Szekszárdi Mentőállomás mentőápolóinak köszönhetően egy életszerű, dinamikus szimulációval zárult, amely bemutató alkalmával a tűzoltó- és mentőegységek egy eszméleten sérült segítségére siettek egy borvidék pincesorához.