A Wosinsky Mór Megyei Múzeum főépületének egy darabja a hónap műtárgya az intézményben.

A múzeum főpárkányát a földszintet az emelettől elválasztó párkányról induló falazati féloszlopok támasztják alá. A főpárkány három részből áll:

  • a féloszlopok fejezetén végigfutó, lépcsősen tagolt gerendából,
  • a középső, sima, díszítés nélküli képszékből,
  • a képszék felett lévő zárórészből, a geiszonból.
A geiszon a homlokzat lezárásának utolsó esztétikai eleme. Felső részével az ereszt tartó gerendavégekhez kapcsolódik. A gerendázat alatt úgynevezett tojássor fut végig. A tojássor alsó szegélykeretét fogazat támasztja alá. A fogazat váltakozva kiugró, konzolszerű, téglalap alakú elemek sora.

Az idő múlásával változott az anyaghasználat

Az ókori görög építészetben ezeket az elemeket kőből faragták ki. A 19–20. században ezeket az elemeket kisebb részekre osztva agyagból formálták meg és kiégették, vagy kültéri gipszből öntötték ki. A múzeum párkányának tojásléc- és fogazatdísze kültéri gipszből készült, amit mész alapú, színezett festés védett az időjárás viszontagságaitól.

Nagy helyre lett szükség

Tolna megye törvényhatósági bizottsága 1895. március 29-én hozott határozatot egy vármegyei múzeum létrehozásáról. A múzeum Apponyi Sándor és Wosinsky Mór gyűjteményeiből jött létre. Az éppen felépült gimnázium üresen álló termeiből nyolcban rendezett be kiállítást Wosinsky. A múzeum ünnepélyes megnyitására 1899. június 4-én került sor. Ahogy azonban a termekre szükség lett az osztályok számának gyarapodásával, egyre sürgetőbbé vált egy önálló múzeumépület létrehozása.

Az új épületbe való átköltözés nagyjából egy évig tartott. Az idők folyamán felújításokat és átalakításokat is végeztek rajta.

 

Kép: Retkes Tamás