Kezdőlap HAZÁNK Hazánk - Gazdaság

Sok beteg nem jut megszokott gyógyszeréhez a hazai patikákban

Egyre többen kénytelenek üres kézzel kijönni a patikákból. Nem azért, mert a sorban állás alatt meggyógyultak, hanem azért, mert olyan gyógyszerhez szerettek volna hozzájutni, amely jelenleg nem kapható.  

Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) 37 808 gyógykészítményt tart nyilván, amelyekből 1396 esetében termékhiányról lehet beszélni. Ezek közül 462-t a veszélyhelyzet március 11-i kihirdetése után nem lehet kapni, a "mezőny" a koronavírus-járvány, a terjedő influenza, illetve a háború miatt bővülhetett ki. A Pénzcentrum legutóbb tavaly augusztusban vizsgálta a hiánylistát. Ez akkor 1329 készítményt tartalmazott, és 279 volt azoknak a szereknek a száma, amelyeket hiába kerestünk a patikákban.

Néhány példa a teljesség igénye nélkül: ALGOFLEX BABY 20 mg/ml, az ALGOPYRIN 500 mg tabletta, ASPIRIN PROTECT 300 mg és ASPIRIN ULTRA 500 mg tabletták, a COLDREX CITROM ÍZŰ por belsőleges oldathoz és egyéb Coldrex-termékek, JODID 100 és 200 mg tabletta, NASIVIN orrsrayk, NEO CITRÁN italpor, OTRIVIN orrcsepp, RENNIE tabletták többféle kiszerelése, RHINATHIOL köptető 20 mg/ml szirup gyermekeknek, ROBITUSSIN szirupok, vagy a SUPRADYN drazsé.

Hatóanyag vagy más alapanyag-ellátási probléma miatt jelenleg 50 termék hiánycikk, a megnövekedett igény miatt pedig 69 gyógyszer nem kapható. Harmincegy készítmény esetén szállítási vagy raktározási gondok okozzák a hiányt, gyártási probléma pedig 340 esetben áll fenn. 

Legnagyobb bajban azok a betegek vannak, akiknek olyan készítményt írt fel az orvosa, ami hiánycikk. Nekik általában azt szokták tanácsolni, ha van még otthon a pirulákból, várjanak, mert pár héten belül megérkezhet a megszokott gyógyszer. Amennyiben az érintett terméknek van hivatalos helyettesítője, és az orvos nem tiltotta annak alkalmazását, akkor a beteg kérésére a gyógyszerész a készleten lévő helyettesítő készítményt kiadhatja a felírt tabletták helyett.

Végső esetben a terápiaváltás is szóba kerülhet, azaz a beteget átállítják egy másik gyógyszer szedésére. Ha ez nem lehetséges, akkor az egyedi importengedély is megoldást jelenthet. Előfordul az is, hogy a nagykereskedők úgynevezett kontingensbehozatalra kérnek engedélyt, így enyhítve a hiányon.