Az biztos, hogy az okosórák egyre népszerűbbek, lassan minden második gyereknek van a karján. Na de az már nem túlaggódás, ha az óvodás gyerek karján is van ilyen?
Van az a szülőtípus, akinek rendszerint egy gyermeke van, tehát nem adatott meg neki az, hogy a másodiknál egy kicsit lelazul, így igazából sokkal magasabb szinten van jelen az aggódás.
Neki az okosóra egy olyan technikai vívmány, amit ki kell használni, hogy a gyerek még nagyobb biztonságban legyen. Ő egészen biztosan nem érzi kémkedésnek, inkább jóleső nyugalommal tölti el, hogy ránéz a telefonjára, és imádott gyermeke ott van, ahol lennie kell!
Persze az más kérdés, hogy az óvodás gyerek, akit hoznak-visznek, és ha nem velünk van, akkor az oviban, ami ugye zárt kapuk mögötti nevelést takar, akkor vajon hol lenne, ha nem ott, ahol hagytuk?
A másik tábor szerint (bevallom én is közéjük tartozom), az okosóra és a nyomkövetés igenis durván behatol a gyerek személyiségi jogaiba, a személyes szabadságába és az életterébe.
A nyomkövetéssel elvesszük a gyerekektől azt a minimális szabadságot, amit a szülők felügyelete nélküli időben kapnak, másrészt úgy érezhetik, hogy nem bíznak bennük a szülők, ami szintén elég ramaty érzés lehet. Mi a szülő fő célja ezzel? Nem azt szeretnénk mindannyian, hogy a gyerekeink önálló felnőtt emberré váljanak? Ez pedig ott kezdődik, hogy bizalmat szavazunk nekik, megtanítjuk őket arra, hogyan működjenek nélkülünk már gyerekkorukban.
Sokak szerint ezek a nyomkövetős okosórák az orwelli »a Nagy Testvér figyel téged« érzést közvetítik. Másrészt a túlbiztosítást kedvelők arra is gondolhatnak, hogy ez akár fordítva is elsülhet, ugyanis a hackerek könnyen hozzáférnek, akár még a gyereknek is tudnak üzenni az órán keresztül, hát, én ettől jobban félnék, mint attól, hogy elveszik valahol az iskola és az otthon között a gyerekem!
Beszéld meg a gyerekkel!