Cikkünk frissítése óta eltelt 2 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Gerjentől északra avar kori telep került felderítésre 2018-ban. Az ásatások során részben pávasárkányra, azaz senmurvra, részben hippocampusra/ketosra hasonlító keveréklényt ábrázoló ezüst veret került elő. Ez lett október hónap műtárgya a Wosinsky Mór Megyei Múzeumban.

A természetfeletti erőket szimbolizálja

A senmurvot az iráni művészet madár formájú szárnyas lényként ábrázolja, pávaként jelenik meg kutyafejjel és oroszlán karmaival – néha azonban emberi arccal is, klasszikus formájában kutya előtagú, pávafarkú szárnyas lény. Mint szinte az összes többi mitológiai lény, a keresztény művészetben a senmurv a természetfeletti erőket szimbolizálja.

A Gerjenben talált tárgyon a hippocampus/csikóhal ókori mitologikus állat jegyei is megjelennek. A hippocampus előre álló mellső lábbal ábrázolt ló előtagból, s általában spirálisan visszacsavarodó halfarokból állt. Már a klasszikus ókorban is előfordult a lény kiegészítése szárnyakkal.

A Gerjen határában talált ezüstveret egy kompozit lényt ábrázol, kutyafejjel, szárnyakkal, de nem pávafarokkal, hanem a csikóhalra és a kora középkori ketosra jellemző csavarodó halfarokkal. A gerjeni veret egy avar kori házból került elő, így a 7–8. századra lehet keltezni és talán egy avar harcos övét díszítette.

 

Kép: Retkes Tamás